Jdi na obsah Jdi na menu

vracenky - amerika

24. 5. 2003

Obrazek

13. července 1991

            A zavlečeny nám do prostředí poválečné omezené demokracie cizorodé prvky, které zdálo se nutno později rychle vymýtit. Například tento amerikánský dům byl postaven zcela drze, přímo před očima etablující se komunistické strany a mladé Národní fronty v roce 1947.

            Pouze výrazná nezkušenost a jiné úkoly novopečených soudruhů způsobily, že zrůdnost mohla být schválena, zbudována a zkolaudována.
           
            Paradoxem zůstává, že nutnost vzniku této syrové stavby nadiktována byla samotným systémem lidově-demokratického hospodářství. Při likvidací menších firem administrativní jejich činnosti sjednocovaly se pod hlavičky národních podniků. V tomto případě jednalo se o podničky stavební a zastřešující organizací byly Pozemní stavby G. n. p.

            Minifirmy, prakticky nevyžadující administrativu, byly koncentrovány, jejich majitelé sraženi k zemi nebo eliminováni (pěkné slovo pro zatčení), příbuzní pacifikováni.

            A administrativa? Rostla a rostla, a to i v dobách, kdy se razila hesla jako „50 000 úředníků do výroby“ a podobná. K budově přibyla v sedmdesátých letech další, objemem asi trojnásobná a úřadovalo se, psalo na strojích, vykazovalo, navrhovalo, zamítalo a schůzovalo. Protože, jak známo, každá organizace, zaměstnávající více jak pět set lidí, generuje tolik vnitřních činností, že vůbec nepotřebuje kontakt se světem.