Jdi na obsah Jdi na menu

vracenky - časy správních orgánů

12. 6. 2005

Obrazek

foto - 6. leden 1986

    
     Poslech zahraničního rozhlasu
- jev nežádoucí už od příchodu komandýrů pana Hitlera. Rudá totalita se přeci jen od té hnědé lišila - třeba právě formami potírání náslechů necenzurovaného vysílání. Postupovala jinými metodami, nežli bylo vraždění posluchačů - pokytecky tutlala a mlžila.

     Za vyladění  přijímače na nežádoucí frekvenci se udělalo pouhé tytyty - pokud ovšem neukázněnec nenarazil na fanatického blba, který by mu zkazil kádrový posudek.
    
  • rušilo se - rušičky signálu vysílaly svůj rachot z vrcholů kopců a hlubokých lesů. Místa, o kterých se nemluvilo, ale obyvatelstvo vědělo své.
  • sháněly se radiopřijímače - musely obsáhnout co největší frekvenční rozsah v pásmu krátkých vln. První místo v této technické disciplíně drželo pevně ruské (sovětské) tranzistorové rádio Selena, disponující neskutečnými sedmi krátkovlnnými pásmy. Svobodnou Evropu reprodukovalo s intenzitou blízkou nejmohutnější oficiální rozhlasové stanici "Hvězda".
  • zavedl se a propagoval "rozhlas po drátě" - přijímač disponoval jediným knoflíkem, spouštějícím aparát a zároveň zesilujícím zvuk. Jinak bedýnka obsahovala pouze reproduktor. Vysílání přivedené "po kabelu"..... Hlavně, že obyvatelé nekontrolovatelně neposlouchají cosi jiného. Odměnou byl bezporuchový provoz.
 
     I
přes popisované obstrukce se v mnoha rodinách dočkali pravidelného podvečerního nášupu zpráv z Londýna (BBC), Washingtonu (Hlas Ameriky), Mnichova (Svobodná Evropa), Vatikánu nebo třeba Tirany, uváděných a zakončovaných Internacionálou.

  V sedm (nebo osm, dle toho, jaký čas zrovna režim světil) hodin večer se z reproduktoru ozvalo: "Zde jsou chlapci z Ameriky, vysíláme pro Československo. Ve Washingtonu je právě 13:00 hodin." následoval marš a zprávy, komentáře, rozhovory, rozhlasové hry .....

 Nedělní pásma od 15 hodin s Karlem Krylem na Svobodné Evropě byla i přes kolísání frekvence a řev rušiček nahrávaná a dále šířená. Program rakouské televize, vysílaný stejnou stanicí, nahraný na kazetu, přepsaný na stroji s více průklepy se stával na pracovištích velmi žádaným dokumentem.

  Tolik život neveřejný.


 V dětském věku přinášely nám uvedené nelegální zdroje informací i komplikace. Ne že by nás někdo udal. Ale co říkat při aktualitách na úvod hodiny občanské výchovy? Cosi o činnosti Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných?

 Naštěstí ve všech médiích existují t.zv. vycpávkové informace. Balast na vyplnění místa na stránce býval a je pravdivý - žně, setí, v zimě zima, v létě vedro, chřipky, přípravy na První máj ..... tož těmito strategickými údaji jsme po předvedení k tabuli spolužáky oblažovali.