Jdi na obsah Jdi na menu

vracenky - dům s komorou

29. 5. 2003

Obrazek

Březen 1986.

            Tentokráte je datum fotografie navýsost důležité. Ani ne tak pro jeden z typových experimentálních čtyřdomků z roku 1934 (architektonická soutěž), ani pro fakt, že ranně vládnoucí komunisté těchto skvostů renomovaných architektů vybourali celou jednu ulici a postavili místo nich (dokonalé sice, ale přece) činžáky.

            Podstatná jeví se slečna s koštětem. Měsíce březen a duben (kromě různých dalších přívlastků, jako měsíc bezpečnosti, měsíc knihy a t.p.) byly také měsíci všeobecných výzev k obyvatelstvu, aby vlastními silami udržovalo ve svém okolí pořádek a uklidilo po zimě (jako kdyby toto roční období způsobovalo nepořádek).

            Je vidno, že jsem příliš neuklízel. Jsa v tomto letopočtu již jedenáctým rokem osobou obývající sídliště, měl jsem vystaráno (a mám dodnes). Vyrazil jsem fotografovat již zmíněné domky (ještě jeden nebo dva uvidíte) v hnusném, ostrém a plochém slunečním světle.

            Co čert nechtěl (a já si neuvědomil), z jednoho fotografovaného domku vyběhnul můj spolupracovník J. Komora, asi čtyřikrát rozvedený padesátiletý Rusín, a že jej mám vyfotografovat před trabantem. Co naplat, pro klid na pracovišti jsem několikrát cvaknul J.K. před trabantem a vedle trabantu.

 

            Ale jen cvaknul, film už byl dofotografován a fotoaparát umožňoval předstírat posunování negativu i naprázdno.

            Málokdy se člověk setká s jedincem, který chce být vyfotografován. Nikdy jsem se k tomuto drobnému podvodu dotyčnému člověku nepřiznal, na celé na fotografování se zapomnělo (v dubnu jsem narukoval na vojnu).