Jdi na obsah Jdi na menu

vracenky - ještě vychází Slunce

9. 6. 2005

Obrazek

Červenec 1988

 

 


     Ještě Slunce vychází nad Tvým městem. Tisíce Sluncí, tisíce dní. Života i smrti, minulých i budoucích.
     Čtyřicet obletů nejbližší hvězdy. A prý jich ještě tisíce přijdou. Tak káží nám povolení proroci.
     Čtyřicet pokolení na scéně. Revolučních a zlomených. Usazených a kolonizovaných.
     Svítá. Další suchý den. Třistašedesátipětina věčného obletu. Létáme, až ekliptice stydno.----------------------------------------------

Z "Dětské encyklopedie" - 1966

Sovětský svaz

Sovětský svaz je první socialistický stát na světě.

Je to stát dělníků a rolníků, kteří se v Říjnové revoluci v r. 1917 uchopili v Rusku moci a vytvořili Svaz sovětských socialistických republik. Podle rozlohy je to největší stát na světě. Rozkládá se ve východní Evropě, v severní a střední Asii. Je v něm převaha nížin. Nejznámější pohoří je Ural, ale nejvyšší hory jsou na jihu státu. Velmi bohatá je vodní síť. SSSR má mnoho velkých řek a jezer. I lesní bohatství je ohromné.

Podnebí je velmi rozdílné. Např. v severní Sibiři je značně studené, ve střední Asii horké, v evropské části poměrně chladné. Nepředstavitelné je i nerostné bohatství Sovětského svazu. Je tam zejména mnoho železné rudy, uhlí a nafty.

Sovětský svaz buduje své hospodářství podle předem sestavených plánů. Už dnes má vysoce vyvinutý průmysl. Rovněž zemědělská družstva se rozvíjejí. Sovětský svaz obchoduje s celým světem, zejména ovšem se socialistickými státy. Je to náš veliký přítel a ochránce.

V Sovětském svazu žije přes 230 miliónů lidí. Nadpoloviční většinu tvoří Rusové. Hlavní město je Moskva. Má přes 6 miliónů lidí. Sovětský svaz se skládá z 15 svazových republik, které se dělí na menší samosprávné celky. Nejvyšším orgánem státní moci je Nejvyšší sovět SSSR.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář