Jdi na obsah Jdi na menu

vracenky - lednový mráz

6. 6. 2005

Obrazek

Leden 1987

 Nastolme kapánek poesie ze zmrtvělých sídlišť, básnění opuštěných zastávek, rozmrzelostí ojedinělých cestujících a sporadicky jezdící hromadné dopravy.

------------------------------


Pověst strašlivá o Tržnici zlínské, z města Gottwaldova pocházející, počátkem let osmdesátých se zrodivší


    Stalo se v letech předválečných, zlatou éru města ohraničujících. Tomáš Baťa otec odjel na jednu ze svých dlouhodobějších zahraničních cest obchodních a Tomáši Baťovi synovi cosi začíná vrtati hlavou.

     Naproti továrně tyčí se nová, desetietážová, funkcionalistická budova Baťova domu obchodního. Otec zapsán pomníkem velké stavby a jeho zdatný syn nemůže zůstati pozadu.

     Zahájil proto Tomík kvapně výstavbu budovy stejné, s domem obchodním sousedící. Hlavně vše provést rychle, aby objekt stál ve velkoleposti patřičné, přinejmenším otcově sousední stavbě se rovnající. A co by vzniklo, bylo jest neodvolatelno.

     Však co osud za pikle necudné kuje? Otec Baťa v aeroplánu se vrací  a zírat nestačí, co na jeho pozemcích roste. Vedle prostorného domu obchodního další stavba, nelogický ostrý úhel svírající. 

     Otec Baťa, sotva se moravské půdy dotknul, nežádoucí budování okamžitě zastavil. Velmi rychle vypátral iniciátora skutku, rázně jej vypeskoval, snad i nějaký pohlavek padnul.

     Tož od těchto časů máme ve Zlíně jeden Obchodní dům velký a krásný a druhý malý a nedopečený.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář