Jdi na obsah Jdi na menu

vracenky - líný podvečer

16. 7. 2005

Líný podvečer

Obrazek

Červen 1977

  Přístavby, přílepky a podobné zvrhlosti praktikované v baťovských čtvrtích a milosrdně skrývané zelení našly svůj zrůdný odraz v úpravách budov jak továrních, tak veřejných.

Vybombardované části firmy Baťa a.s. nahrazovány kupodivu stylovými budovami vyšší kvality nežli stavby původní. Vznikaly i svižné velkokapacitní obytné budovy. Ale všeho dočasu .....

V letech padesátých přesměrovávané finanční prostředky, plynoucí v obrovských kvantech na Ostravsko a na industrialisaci Slovenska, začaly ve městě, oplývajícím spotřebním průmyslem, chronicky scházet. Několik staveb bylo strženo, některé vůbec nevznikly, světelné pásy stylu „sklo a beton“ zaslepovány cihlami. Jak přesvědčit obyvatelstvo o rozvoji společnosti?

Nejlevnější varianta, budování přístavků, nástaveb a dostaveb ve své jednoduchosti jedinečných budov se začala podepisovat na jejich vzhledu. Střechy rozplizly terasy, po bocích budov začaly růst nejrůznější „uši“ rádobystylových zvrhlostí. Mentalita patlání linií zpomalila (kupodivu) až v roce 1998 zprasením střechy okresního úřadu pro krajskou nomenklaturu.

Pokud se dostávalo finančních prostředků, stavby budované jako solitéry (osamocené v prostoru a zeleni) byly zatlačeny výstavbou v blízkém okolí, povětšinou naprosto neúměrnou a rušivou jak rozměrově, tak stylově.

---------------------------------------------