Jdi na obsah Jdi na menu

vracenky - osidla

15. 6. 2003

Obrazek

Březen 1987.

            Po válce sociální inženýři vymysleli a začali realisovat geniální plán. Zbořit ve Městě všechny domky, půldomky a čtvrtdomky a postavit obětavým pracujícím kolektivní bydlení.

            Naštěstí ještě zvítězil ekonomický rozum nad politickou demencí – nač bourat domy a na jejich místě stavět jiné, když je v údolí dosti volného místa a obě kategorie lidského bydlení mohou existovat vedle sebe.

            A vznikla prominentní čtvrť, pojmenovaná po mladé komunistické ikoně protifašistického odboje. Teplá i studená pitná voda, v zimě teplo bez nutnosti přidávat uhlí do kamen, v létě bydlení v zeleni.

            Prominentní (takový byt mohl obdržet pouze zasloužilý a bezproblémový člen společnosti) osídlenci měli opodál zbudován i „lepší“ obchod, nadstandardně zásobovaný jinak běžně nesehnatelnými potravinami. Však se do něj za nákupy sjížděla značná část obyvatelstva z Města i blízkého okolí (odpovědný vedoucí se jmenoval Šubrt).

            Čas oponou trhnul, domy příznivé pro život zůstaly i s bývalými prominenty. Jen oblasti se vrátil její prvorepublikový název.