Jdi na obsah Jdi na menu

vracenky - perspektivy

1. 6. 2005

Obrazek

1985


     Zvolna projížděly tmavě rudé IKARUSY, nepřeberné množství chromu na kolesech, na boku hrdý obrovský bílý nápis: СОВТРАНСТВО a nějaká moskevská adresa.

     Při sporadických zastávkách tohoto lidského skleníku byla mezi neagresívní domorodce vypuštěna neurčitá množina lidí, od slovanských macatých  modrookých blondýn až po sluncem vyšisované Kazachy a Turkmeny, plochých vráščitých tváří, šikmých očí, v hnědých sakách z padesátých, ozdobených - povětšinou - dvěma až třemi řadami zašlých cinkavých medailí.  Z války nebo za plnění plánu? Kdo ví? S místními se vyvolenci z východu příliš nebavili.

     "V těchto domech opravdu bydlí dělníci? " zaznívala prý nejčastější  otázka při pomalém průjezdu Sov-busu první etapou Jižních svahů. Načati baťovskou architekturou, socialistická výstavba zalitá letním sluncem a ozdobená svěží zelení přesvědčila účastníky zájezdu o přednostech socialistického zřízení.

    

--------------------------


 

     I bydlení z panelů šlo vytvářet variabilně a žitelně.


     Tvůrčí počiny architektů byly sice průběžně osekávány brutálními požadavky unifikace a racionalizace stavební výroby, ne všude (viz snímek) intenzifikační buranství zapracovalo naplno, sem tam mohly vzniknout i zajímavé sídlištní útvary.


      V roce 1980 vyšla vládní a stranická směrnice o "Zvýšení hustoty obyvatelstva v sídlištích", zazvonil zvonec a bytovým pohádkám byl konec.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář