Jdi na obsah Jdi na menu

vracenky - propagujeme

28. 5. 2003

Obrazek

Červen 1977.

            Člověka v reálsocialismu obklopovala spousta propagandy, jak připitoměle ostentativní (portréty soudruhů Brežněva a Husáka zabořené po krk do dámského spodního prádla), tak potmělůšsky manipulativní. Ta druhá zdůrazňovala nejen význam pracujícího člověka pro rozvoj společnosti, ale zároveň mu přikazovala (viz snímek) a také jej vydírala (bez nás by tu byli kapitalisté a ti by z Vás sedřeli kůži).
--------------------
„Propaganda, která přináší žádaný výsledek, je dobrá, každá jiná je špatná ....... Z tohoto důvodu je nesmyslné říci, že něčí propaganda je příliš primitivní, příliš krutá, příliš brutální nebo příliš nečestná, neboť na žádném z těchto výrazů nezáleží.


Propaganda je vždy prostředkem k cíli. Je to určitý druh umění, kterému se průměrná osoba může naučit stejně dobře jako hře na housle.“

--------------------
            Dr. Joseph Goebbels, autor výše uvedeného citátu ze dvacátých let, čerpal a ctil sovětské metody řízení společnosti a propagace. Inteligentní zakomplexovaný Němec se nechal plně inspirovat sovětskými technikami ke zmanipulování velkého národa.

            V sedmdesátých a osmdesátých letech již nebyla propaganda tak okatě stupidní, jako v letech padesátých, ale trvalý manipulativní tlak trval i ve zdánlivých maličkostech (viz heslo na snímku, které fakticky sdělovalo i fakt, že je člověk neustále kontrolován).
------------------------------------------------
Co nejméně státní i nestátní manipulace a kontroly přeje C.