Jdi na obsah Jdi na menu

vracenky - prosperita

20. 5. 2003

Obrazek

Srpen 1987.

            Zakonzervováním soudružské představy o prosperujícím hospodářství byly předválečné atributy průmyslové – hustě kouřící komíny, roztočená kola továren, kolony kombajnů přesunující se líně republikou, bourání starého, specifického a překotná výstavba nového, unifikovaného.

            Život prostý nebyl orientován na t.zv. „kvalitu života“, tedy na pět hlavních atributů {práci – volný čas – životní prostředí – zdravotní péči – školství a vzdělání}. Nejdůležitější zdálo se demonstrativně ukázat, že kola průmyslu se točí a strašák krize, ani hospodářské, ani politické, není na obzoru.

            Hlavní tepny měst, pokud již byly budovány, proměnily se v hlučná a prašná místa, kterými se několikráte denně prodíraly kolony kouřících přeplněných autobusů, přecpaných trolejbusů, prokvetlé zastaralými nákladními vozy a páchnoucími trabanty.

            Města a obce, které neměly ještě příslušnou páteřní komunikaci vybudovánu, urychleně něco podobného, pokud možno víceproudého, snažily se přivést přímo do svých středů, bez ohledu na následky.