Jdi na obsah Jdi na menu

vracenky - první astronomická s.r.o.

22. 6. 2003

Obrazek

Červenec 1979.

         První sídlo vědy astronomické, astrofyzikální a dalších ve Městě vzniklo počátkem let padesátých se zdůvodněním: "..... pro potlačení náboženského vnímání, popularisaci vědy a materialistického světového názoru pracujícího lidu....." . Ani květnaté frázovité zdůvodnění nezamezilo diletantství investice - hvězdárna byla postavena z dřevěných zbytků zrušené vrátnice jakéhosi uherskohradišťského národního podniku.

         Koncem sedmdesátých let již byla obepnuta střední školou (GyGo), slepenou z ve svahu rozházených přízemních bloků, experimentální to stavby určené pro spřátelený Ostrov svobody v Karibiku. Lehké tropické pavilony dostály určení - v mírných létech se studenti vařili ve vlhkém vedru (prosklené části střech), v zimě probíhala výuka i při 8° vnitřní teploty.

         Mnohaletá válka hvězdárny s gymnasiem (zahrnovala mnoho adrenalinových prvků, např. nenápadnou, postupnou noční likvidaci stromů v okolí, dráždění jednostopadesátikilového školníka, zabraňování průchodu přes pozemky gymnasistům i jejich vyučujícím .......) našla řešení až po převratu - gymnasium zbytnělo a observatoř, ztrativše svého ochránce (ZK ROH Svit) si byla nucena najít nový zdroj financování.

         Našla jej tak dokonale, že Město má nejen zrekonstruované a přebudované gymnasium (nyní už GyZl), ale hlouběji, zasunuta v lesích, stojí zbrusu nová astronomická  observatoř.