Jdi na obsah Jdi na menu

vracenky - skiareál

16. 6. 2003

Obrazek

Leden 1987.


         Když Hanzelka se Zikmundem měli po převratu objasnit důvod, proč se zabydleli ve Městě, prohlásil Zikmund: „Nešlo nezůstat ve Městě, ve kterém jste mohli do práce i z práce jezdit na lyžích.“ Mohu potvrdit, z velké části to lze provést i dnes, kdy ing. Zikmund již do práce dávno nedochází a jeho kolega ing. Hanzelka, jehož vyštvala z Města lidská závist, sleduje nejen kamaráda, ale veškeré naše hemžení a pachtění z jiných sfér.


         Pod výškovou budovou, blikotající do noci stowattovými žárovkami za okny nevyhřátých bytů, stojí továrna. Ano, uprostřed sídliště. Jiná sídliště měla nákupní střediska, my měli fabriku (středisko samozřejmě také, ale ne v geometrickém centru).


         Panelárnu vybavili japonskou technologickou linkou na produkci silikátových prefabrikátů. Když v letech 1972 až 1974 továrnička produkovala své výrobky na úrovni 13 % plánu, národohospodáři povolali Japončíky, ať si své dílo jdou spravit. A Asiaté vyslali do Československa průzkumníka (dnes bychom řekli auditora). Ten se týden po závodě potuloval, cosi si zapisoval a mačkal klávesnici na socialistickému zaměstnanci neznámém miniaturním elektronickém přístroji. Za týden měl výsledek – snímek pracovního dne, který předkládám:

___________________________

6:00    začátek pracovní doby ...............
7:00    příchod mistra na pracoviště ................. ......................
7:45    příchod zaměstnanců ze šaten ........................
8:15    začátek činnosti – příprava pracoviště ....................
10:00   přestávka ..................
10:30   technologická přestávka (u dopravníků je pausa) ................
11:00   technologicky a výrobně přínosná činnost ..................
12:00   malá přestávka ..................
12:15   příprava pracoviště na konec směny ................
13:00   odchod zaměstnanců do šaten, mistr dělá administrativu ............
13:30   odchod mistra do šaten .................
14:00   odchod zaměstnanců ze závodu.
.....................................
Jak jsem koupil, tak podávám. V době fotografování trčel v panelárně toliko vrátný, přeci nebudou chodit ještě na odpolední směny.