Jdi na obsah Jdi na menu

vracenky - tovární fotbálek

11. 6. 2005

ObrazekFoto - srpen 1987

   

     Totalitní vrcholový sport provozovali pouze amatéři. Výhradně. Pokud si pamětníci náhodou ťukají na čelo, ať uznají, že de iure tomu tak bylo.

     Po hřištích pobíhající, do zblbnutí hopsající, bruslící nebo kolečka kroužící tvorové doplňovali řady zaměstnanců toho kterého sponzora, který příslušný sportovní oddíl financoval.

     A tak v první hokejové (i fotbalové) lize proti sobě útočili soustružník (za TJ Gottwaldov - ZPS) a hutník (Vítkovice), švec okopával kotníky konstruktérovi ....  Že náš kovoobráběč vlastnil pracovní smlouvu frézaře a do provozu chodil pouze pro výplatu? Ále co.

     Z dnešního pohledu se zdá neuvěřitelné, že v systému, kde všechny podniky živící přední sportovní teamy byly státní (národní), panovala ryze tržní atmosféra. Vedení si šlechtilo své zoufale neproduktivní zaměstnance vesměs coby pracovního koníčka, rozhodčí se upláceli, hráči kupovali a prodávali .... Chléb a hry proti nespokojenosti davu. Fungovalo to pouze částečně.

     A ti, kteří naplňovali původní ideu sportu - tužit tělo i duši pro zdraví a využití volného času? Vesměs o provozní prostředky museli žebrat, také se trochu společensky a pracovně angažovat, i do té práce docházeli, aby nezemřeli pod mostem hlady. "Jen" duše měli čistější.
 


--------------------------

Z "Dětské encyklopedie" - 1966

Spartakiáda

Spartakiáda navazuje na dělnické tělovýchodné hnutí a na sokolské slety.

 
    Na celostátních spartakiádách vidíme obrovská masová cvičení, prováděná s udivující přesností.  Vystupují tam nejen cvičenci sjednocené tělovýchovy, ale také žáci ze škol, vojáci a členové Svazarmu.
       Cvičenci mívají jednoduché sportovní oblečení, které spolu s různými předměty používanými při cvičení vytváří měnivé obrazy nevídané krásy. Náročnost cvičení od spartakiády ke spartakiádě stoupá, barevná souhra cvičenců bývá ohromující.
      Celostátní spartakiády se konají se konají po pěti letech. I. celostátní spartakiáda se konala v r. 1955 na oslavu 10. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou, druhá na oslavu 15. výročí a III. celostátní spartakiáda na oslavu 20. výročí našeho osvobození.
       Spartakiáda znamená pro nás všechny veliký svátek. Do Prahy se sjíždějí cvičenci a diváci z celé republiky, spartakiádu chce vidět spousta cizinců.