Jdi na obsah Jdi na menu

Obrazek

foto červen 1987

 

PÁLÍRNA

Opět letěla provozem ta divá zpráva. Pálí se fotografie.

Vzala to kotelnou přes strojovnu, rozvody a kanceláře až k provozům za Dřevnicí. Natěšení lidé se začali slétat.

Kotelna se – navzdory časům trpícím nedostatkem pracovních sil – zaplnila. Zvědavci žádostivě postávali u zastaralých kotlů č. 2 a 3 (Babcock) z roku 1923, které jediné se daly krmit palivem i z patra výtopny.

Čilé prohrabávání pytlů a krabic, lovení, předvádění kořisti .... a že mnohdy bylo co ukazovat. Celé sbírky vznikaly – výlepy drobného, lidového amatérského porna v odhlučněných velínech, domácí tapety z krásných sametových portraitů, poznámkové bloky z kotoučů fotopapíru high-society socialistické věrchušky, velkoformátové dějiny spásy polodisidentského charakteru ....

Mohlo by se zdát, že do kotlů toho zase tak mnoho nešlo. Omyl.

Po dvou-třech hodinách entropických pohybů lidského mraveniště se vždy našel soudný, který zavelel rozchod. Kdo na place zbyli, tam patřili a promptně naházeli několik metráků vyvolaných fotopapírů na rošt ohniště.

Spokojeny mohly být obě strany. V.d. Fotografia, že se zbavila horkého odpadu. Zaměstnanci, které akce vytrhnula z jednotvárnosti. Vedení závodu příliš neprotestovalo. Jednak se to tehdy bralo jako místní folklor, jednak se mnozí nadřízení částí mraveniště stávali rovněž.

Drsnější formu zábavy představovalo pálení dokladů a razítek. První se dělo za dozoru S.N.B., druhé za dohledu nepolicejního.1) 

Nestrčte si pár pečetítek do kapsy montérek – už pro radost z oklamání dozorujícího.

Zda si někdo doma tvořil sbírku pasů, občanek, řidičáků, není známo. Pro risikovost takového aktu musela být kolekce přísně ilegální.

Naprostou bizarnost představovalo pálení bot. Jednalo se o nepovedené kusy, které nešlo udat ani jako partii nebo vrácený export.

Bývaly toho spousty – některé dámy z elektrárny měly na každý týden jinou novou obuv. Zdarma, Babcocky si nestěžovaly.

Až jednou .... našel se blbec. Jak přikazují Murphyho zákony, vynořil se na nepravém místě.

Dotyčný s vyřazenou obuví zašel do podnikové prodejny na Tržnici a pokusil se ji reklamovat. Pak už vedla kratičká cesta k zákazu pálení bot v kotelně energetického závodu o.p. Svit. Neprodejné kusy se začaly vozit na skládku v Otrokovicích, kde se jich ujali zase jiní průzkumníci. Ale to už je jiný příběh.     

 

1) Otisk razítka dle hospodářského zákoníku, platného do konce roku 1991, byl nedílnou součástí jakéhokoliv účetního, smluvního a úředního aktu. Tato vynucenost se v podvědomí lidí udržuje dodnes, živena mnoha úředníky.  

VĚTROMĚR

Dul-li vítr od severozápadu, nastalo za den/dva deštivo, pošmourno až vlezlo.

Od východu a severovýchodu znamenalo  hezky, slunečno a prašno. Politické mávání komína?

Pracující vyběhl z těžce vydobytého panelákového bytu a hned měl jasno, ke kterému směru se přiklonit.
   
Větroměření nás zbavil až nový režim v roce 1992. I když .... kdo z nás teď přesně ví, odkud vítr vane a kdo do něj přifukuje?