Jdi na obsah Jdi na menu

vracenky - vybraná obydlí

15. 5. 2005

Obrazek

Duben 1987.

Terasové domy vznikly jako efektní a estetický (cihlový) doplněk sídliště. Sociální struktura bydlících? Žádní přílišní zbohatlíci, spíše profesní spřízněnci stavebnictví - lidé, kteří měli informace a znali řemeslo (domy si museli postavit sami). Takže architekti, projektanti, funkcionáři bytových družstev, zedníci.

Vysvětlení pro mladší: stavění domů svépomocí za totáče nebylo koníčkem výstředních intelektuálů. Firmy na budování rodinných a řadových domů neexistovaly, každý si svůj příbytek musel uplácat sám s rodinou, nejvýše za pomoci sousedů (jako v tomto případě) - t.zn. sehnat materiál (nebo ukrást) - volně v prodeji také nebyl - sehnat techniku - většinou zapůjčit od nějakého národního podniku - sehnat nákladní vozy (jedinec nesměl vlastnit náklaďák) a pracovní síly (meloucháře + zmíněné příbuzenstvo).

Ne vše se zcela povedlo. V zobrazených domech je např. poddimensované vedení elektřiny = fáze 1000 + 1000 + 2000 W, celé v hliníku. Zapnete-li v dotyčném příbytku rychlovarnou konvici, pak pouze na fázi třetí a modlete se, aby jističe a rozvody nevypustily duši. 

Na snímku (z kontaktu) možno vidět společenské tempo a bezradnost úprav okolí - v době fotografování domy stojí již jedenáct let. Hledáte zeleň?