Jdi na obsah Jdi na menu

Obrazek

Květen 1985.

 

      Poznatky o zubech, jejich náhradách a jiných neplechách v ústech lidová demokracie a později socialismus bezskurpulózně převzali z první republiky, Bez jakékoliv idologické replikace, prohlášení za pavědu a podobných tanečků. Zuby bolí i velesoudruhy .... 

      Kusadla čistit dvakrát denně - ráno po jídle, večer před spaním. Denní mantra pro předškolní a školní potomstvo.     

   Čím si udělat v ústech pořádek? Kupodivu stále vládly zcestné buržoasní výmysly jako růžový Thymolin (1,60 Kčs), bílý Kalodond a Odol. K nim přiřazeno pár pozdějších vynálezů síly tmavě azurové Fluory a elegance licenčního Elmexu.  

     V pultech někdy marno pohledat. Zákazník dostal k výběru neoblíbenou chlorofylovou zelenou pastu, mýdlo nebo Knihu přání a stížností.

     Hliník také plodil potíže. Ne že by se odstěhoval do Humpolce. Naprosto zmizel ze skladů výrobců obalů na zubní pasty. Fluorisovaného krému hromady, do čehopak jej natlačit?

Socialistický zásobovač? Odolné, nervní a energické stvoření. Dostal příkaz z vyšších míst, pravomoc přímo nadnárodní a - našel. Rychlé řešení v RVHP. Aniž okusil, zavalil maloobchodní síť rumunskou napodobeninou koncentrované mořské vody, zvanou "Pomorin".  

Národy Československa, dělníci, rolníci a pracující inteligence krátký čas plivaly slané sliny. Stejná hmota pronikla do nevymáchaných otvorů stranických nomenklatur, řešení přichvátalo v další nejposvěcenější mezinárodní objednávce.  

"Pomorin" vystřídal "Neopomorin". Též od Ceaušesca. Laskavý Bůh ovšem nezapoměl na své nevěrné potírače víry a dopustil, aby zásoby hliníku dosáhly provozuschopné úrovně dříve, nežli jim vypadaly řezáky. 

 

 

-------------------------------

 

  

Čištění zubů je prostinké. Voda, pasta, krouživé pohyby kefou ....

Kefou?  

Zubná kefa, slúžici ku čisteniu zubných náhrad.  

S chutí do toho a půl je hotovo. Zubní pastu máme šťastně doma.

Naneseme. Pak ještě jednou s chutí do toho a půlka koňských žíní kefy zůstává v hubě (pardon, líbeznější slovo nám tehdy na mysl nepřicházelo). Účinné plochy tehdejších kef byly navíc dvakráte větší nežli dnešních kartáčků pro dospělé.

Kdo masturboval, měl chlupaté dlaně. Kdo si čistil zuby, vyplazoval chlupatý jazyk.

Výrobce - Slovenské kartáčovne Bratislava - po prvních vlnách stížností, které pronikly až do médií, na obal kartáčku napsal výše zmíněnou zmínku o zubních protézách.
 

A do huby zase nic ....